Skip to content

RECinMED za uspešen energetski prehod

Svet se sooča s podnebno krizo in energetski prehod je naše najmočnejše orodje. Sredozemlje ima ogromen potencial sončne energije, ki ga še vedno premalo izkoriščamo.

Za pravičen energetski prehod je potrebna aktivno sodelovanje državljanov, podjetij in nosilcev odločanja, za vzpostavitev skupnosti za obnovljive vire energije (REC) pa so potrebni smernice, znanje in strokovnost. Ali lahko pomagamo pri širjenju skupnosti za obnovljivo energijo po Evropi, da bi izkoristili njihov potencial v številnih sredozemskih regijah, na mestnih in podeželskih območjih ter na otokih? RECinMED razvija in preizkuša inovativne modele skupnosti za obnovljive vire energije na čezmejni ravni ter lokalne deležnike opremlja z veščinami in znanjem, potrebnimi za spodbujanje energetskega prehoda v sredozemski regiji. Združuje 11 partnerjev iz 9 držav za spodbujanje skupnosti za obnovljivo energijo (REC).

Začeli smo z oblikovanjem strokovnih delovnih skupin, ki pripravljajo metodološki vodnik in nabor orodij za ustanovitev skupnosti za obnovljive vire energije (Obnovljiva energija na mestnih in podeželskih območjih ter sredozemskih otokih). Vzpostavili smo tudi forum skupnosti za obnovljivo energijo Euro-MED – to je prostor na omrežju LinkedIn, namenjen izmenjavi znanja in mreženja. Sodelovanje namreč pospešuje energetski prehod na evro-sredozemskem območju. Naše rešitve bomo preizkusili v resničnem življenju. Začenjamo tri pilotne projekte o skupnostih za obnovljive vire energije: portugalsko Gavião (podeželje), špansko Granado (mesto) in hrvaško Šolto (otok). Ker se bo pravi učinek pokazal po dejanski uveljavitvi ukrepov.

Projekt bo trajal do leta 2026. Strokovnjaki, skupnosti in nosilci odločanja že sodelujejo. Želimo opolnomočiti Sredozemlje in njegove skupnosti, da se preusmerijo od fosilnih goriv na odporne modele obnovljivih virov energije. Ker pravičen energetski prehod pomeni čisto energijo. Za vse.